Skyway36: İnsanlar için değil, dronlar için havalimanları geliyor

İnsansız Hava Araçları (İHA) veya dronların sayıları her geçen gün artıyor. Dronlar ile teslimatlardan tutun da arama kurtarma çalışmalarına kadar her sektörde kullanılıyorlar. Artık şehirlerin üzerinde uçmaya başlayan bu araçların yönetimi için merkezi konumların olması gerekiyor. Skyway36 da tam olarak bu amaca hizmet eden bir droneport olarak faaliyet gösterecek.

Dronlar için havaalanı

Skyway36 projesine yeni teknolojiler ve altyapılar geliştirmeye odaklanmış bir şirket olan Osage liderlik ediyor. Skyway36, dronlar için havaalanı vazifesi görebilirken aynı zamanda kapalı tesisleriyle birlikte esasında geniş bir test alanı da sağlıyor. Bilindiği üzere kapalı tesislerde yapılacak testler için ABD’de herhangi bir izin almak gerekmiyor.

Bununla birlikte daha büyük, sabit kanatlı dronlar için tasarlanmış 3.000 metrelik bir pist barındırıyor. Ayrıca, sertifikalı bir helikopter pisti hem geleneksel helikopterlere hem de elektrikli dikey kalkış ve iniş araçlarına (eVTOL) olanak sağlıyor. Bu altyapıların yanı sıra işletmelerin sahada operasyonlar düzenlemesi için ofis alanları da bulunuyor.

Skyway36’da bulunan sahalar DronePort Network şirketi tarafından yönetiliyor. Tesis, 210 kilometre uzunluğundaki Skyway Range dron koridoru üzerindeki ilk ticari bağlantı noktası olduğu için gelecekte trafiğin artması bekleniyor. Bu trafik ise Vigilant Aerospaces’in FlightHorizon yazılım sistemiyle yönetiliyor. FlightHorizon ile Skyway36, insansız hava araçlarını takip ve koordine edebilecek, izinsiz giren hava araçlarını tespit edebilecek ve görüş hattı ötesi uçuşlar için güvenli bir ortam sağlayabilecek.

Bu yapılar yaygınlaşacak

Şimdilerde dronlar için havalimanları veya özel hava otobanları sayısı az olsa da sayıları giderek artıyor. Skyway36 ilk olmasa da en kapsamlılarından birisi. ABD ve İngiltere dahil olmak üzere pek çok ülkede benzer adımlar atılıyor. Dron otobanları özelinde Türkiye’nin de girişimleri bulunuyor.

Otonom uçuş ivme kazandıkça Skyway36 gibi droneportlardan yapılan uçuşların sayısının artması bekleniyor. Dolayısıyla güvenli ve başarılı bir şekilde ölçeklendirmek için uzun mesafeli drone uçuşlarını, hava trafiği izlemeyi ve gelişmiş güvenlik sistemlerini ideal bir şekilde mümkün kılacak ortamların yaratılması şart. Aksi takdirde gökyüzünde kaostan başka bir şey olmayacaktır.

Daha Fazla Video

donanimhabercom Instagram Takip Et

Xiaomi’den fütüristik su tabancası

Exadious 2 ay önce

Efsane Türkiye’ye gelse alırım..

E

E_Y_B_H_P_T 3 ay önce

2

O ışık efektleri sadece yanlarda değil üstte de olmalıydı. Böylece tabancayı kullanan, kafasını yana eğmek zorunda kalıp, fıtık olmaz. Aynısını küçükken ışıklı ayakkabımda yaşamıştım oradan biliyorum. Ayakkabıma yan bakmaktan düz yürüyemiyordum. Hava atmaktan ziyade o havayı yaşamayı tercih ederim. 7 de olsam 70 de olsam kararım değişmeyecek.

emrahmt 4 ay önce

Mukemmel bir silah acaba ne kadar hızlı atıyor. [resim] [resim]

garez41 4 ay önce

Fiyat makul olsa efsane olur gerçekten ya.

Rindaman 5 ay önce

Vay bee, bu cihaz xiaomi çıktı ben de diyordum kim üretmiş..

D

DH Misafiri 6 ay önce

hocam 4x daha iyi direk hs attirir

Mstt.2010 7 ay önce

Über

SUPERSONICQ 7 ay önce

Evet ama 6x scop daha iyi gider buna daha uzaktaki hedefler için. Gerektiğinde 3x’e de çekebilirsin falan 😀

SupremeMasterr 8 ay önce

Muskun alev tabancası vs bu

ccguven 9 ay önce

2

İstilacı güvercinlere karşı iyi olur. 5 10 dk da bir sopayı alıp kovalamak yordu artık.

rszx247 9 ay önce

Yakında su atan F18 falanda yaparlar 🙂

X

xsw 9 ay önce

1

Hazneye kezzaplı su doldurup nişan almak yapmayın böyle şeyler yahu…

alex59 10 ay önce

2

Xiaomi kendini çok geliştirdi artık her alanda kaliteli işler yapıyorlar.

Rhodope Thrax 10 ay önce

fışkırttığı su mermi gibi isabetli gitmeyeceği için gereksiz diye düşünmüş olabilirler.

RaptorFX 10 ay önce

Lazer nişangah da eklenseymiş tadından yenmezmiş.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir